נמצניה

נמצניה

עסקים ושותפויות

היבטים משפטיים בניסוח הסכמים לעסקים

כלכלת העולם והמסחר נשענים על ההסכמה כי חוזים יש לקיים, האינטרס הכלכלי הוא שלא ניתן יהיה לבטל חוזים בקלות וכי המפר צפוי לסנקציות חריפות שימנעו ממנו לעשות זאת.

הרבה עסקים קטנים ובינוניים חוששים מחוזים שמא זה יבהיל את הלקוחות, הספקים או העובדים ולכן נמנעים לעשות זאת. אולם חוזה הוא קריטי לכל עסק על מנת שלא ימצא בעל עסק את עצמו במצבים בהם הוא לא מוגן או שיאלץ לתת שירות מעל ומעבר ולמה שהתכוון או שישא בהוצאות.

גם חוזה בע"פ ובהתנהגות תקף אולם יהיה הרבה יותר קשה להוכיח את הסכמות וטענות הצדדים.

בעל העסק צריך לשקול מהם הדרגשים המהותיים עבורו וזאת על מנת לזכות

ככל שהכוונה להעסיק "עובד" כמשמעותו בעולם העבודה, יש להשתמש במינוחים מתאימים ולהכניס לחוזה את המתחייב על פי חוק:

עובד- מעסיק יש לדאוג לפרט את התפקיד, שעות וימי העבודה, סוג ההעסקה: במשכורת/ שכר, יומי/שעתי/ לפי תוצרת/ עמלה וכיוב . מי אחראי על העובד שכר העבודה, כולל אישור לעבודה בשעות נוספות פירוט בטבלאות- ימי מחלה, הבראה וחופשה המגיעים לו על פי ותק פירוט ההפרשות לפנסיה המגיעות לו ובאיזו חברה תנאים נלווים נוספים: טלפון, רכב, קרן השתלמות, בונוסים וכיוב'. הודעה המוקדמת וזכות לפיצוי פיטורים ) סעיף 14 כן/ לא( הסכמים קיבוציים- בשינויים המתחייבים דגשים בניסוח הסכמי עבודה: צירוף נספחים מתאימים: אישור כללי על פי סעיף 24 לחוק פיצויי פיטורים נספח סודיות וקניין רוחני נספח אי תחרות נספח נהלי עבודה נספח אתיקה נספח תקנון למניעת הטרדה מינית נספח רכב (לרבות נזק)

תאריך
מי הצדדים לחוזה
מהם המוצרים או השירותים הנרכשים
האם קיימים תנאים, הטבות ויתרונות נוספים אותם הכלולים בחוזה
מהי מטרת החוזה ועל מה הוא מגן.
האם יש לחוזה מועד תפוגה.
כיצד יודעים מתי הסתיימו ההתחייבויות ההדדיות של הצדדים לחוזה.
מה יקרה במקרה של הפרת החוזה.
האם ניתן לסיים את החוזה טרם עת וכיצד.
. מה קורה במקרה של סכסוך בין הצדדים.
חתימות הצדדים.

המאמר אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי, ונועד למתן אינפורמציה בסיסית וראשונית בלבד עו"ד אירנה אייזנברג אינה אחראית, לא במישרין ולא בעקיפין, לכל שימוש ו/או יישום של הנאמר במאמר זה.

כל המידע אודות קבוצת רכישה

תחילה, יש לציין כי קבוצת רכישה היא למעשה התארגנות של קבוצת אנשים פרטיים אשר מעוניינים ברכישת דירה אשר המחיר שלה הינו לפחות 20% פחות ממחירי השוק. על כן, חשוב לציין כי משתתפי הקבוצה נהנים במקביל מיתרונות הקבוצה, הן מהיתרונות המתלוות אל הבניה הפרטית והן מבחינת היתרונות המתלוות אל הבניה הקבלית. כמו כן, ניתן לומר באופן חד משמעי כי קבוצת רכישה טומנת בחובה שורת יתרונות רחבה וביניהם רכישה של קרקע ובנייה של פרויקט מגורים ללא תלות בקבלנים או לחילופין ביזמי נדל"ן. משכך, משתתפי קבוצת הרכישה נהנים מחיסכון משמעותי בעלויות המיסוי של הנכס, לצד הימנעות מרווחי תיווך ומרווחי קבלן. נוסף על האמור, פטורים חברי קבוצת הרכישה מתשלומי מע"מ שונים כדוגמת היטלי פיתוח, רכישת הקעקע, אגרות הבנייה השונות וכך הלאה. כל הקלות אלו מעניקות למשתתפים השונים האת האפשרות לקיים את הפרויקט ולרכוש דירות במחירים נמוכים בצורה משמעותית ממחיר דירה זהה אשר נמכרת במכירה "רגילה" באמצעות קבלן.

הסכם השיתוף בקבוצת רכישה

בשונה מעסקת רכישה סטנדרית, בה המשקיע או לחילופין הרוכש מתקשר ישירות מול המוכר אשר מתחייב במתן מוצר מוגמר, הרי שבקבוצת הרכישה התקשרות הינה בין חברי הקבוצה בלבד ולכן, לא פעם מומלץ להיעזר בשירותיו של עורך דין קבוצת רכישה. אי לכך, השלב העיקרי והמשמעותי ביותר בכל הסובב סביב התארגנותה של קבוצת רכישה יהיה הסכם השיתוף, הסכם בו מתקשרים חברי הקבוצה אחד עם השני באופן ישיר. מדובר למעשה על הסכם אשר מנוסח על ידי עורך דין קבוצת רכישה, איש מקצוע אשר מתמחה בכל הסובב סביב ליווי קבוצות רכישה. זאת בעוד כי על עורך הדין לכתוב את ההסכם בצורה ברורה ומפורטת ככל הניתן.

יתרונות וחסרונות של הסכמי קבוצות רכישה 

מטרתה העיקרית של קבוצת רכישה היא לאגד מספר אנשים פרטיים אשר מתכנסים יחד למטרה משותפת לצד היכרות שטחית בין החברים בקבוצת הרכישה, דבר שלעצמו מהווה סיכון לא קטן בתוך ההליך. זאת בעוד כי ישנם מקרים מסוימים אשר עשויים לגרום להתקמות הפרויקט להאט. לדוגמא, ויכוחים וסכסוים בין חברי הקבוצה, בעת בה אחר מהחברים בקבוצה נותר ללא אפשרות מימון, עיכובים בלוחות הזמנים וכיוצא בכך. אי לכך, על מנת להימנע ממצבים שליליים ובמטרה להבטיח את הצלחת הפרויקט על הצד המקצועי והטוב ביותר, ההמלצה המרכזית תהיה להיעזר בשירותיו של עורך דין קבוצת רכישה.

לסיכום, כפי שכבר הספקתם להבין, קבוצת רכישה הוא תהליך מורכב אשר מצד אחד מונה בתוכו מגוון רחב של יתרונות בולטים, אך באותה נשימה טומן בחובו מספר סיכונים שעשויים לפגוע באופן ישיר בכלל חברי הקבוצה במידה ותבחרו שלא להיעזר בשירותיו של עורך דין קבוצת רכישה.

כל מה שרציתם לדעת על ייצוג קבוצות רכישה

אפשר לומר ללא כל עוררין כל מגוון רחב של משתתפים בין קבוצות הרכישה השונות, סבורים כי עורך הדין מטעם יזמי הנדל"ן נוטה להגין על הזכויות שלהם במהלך ההליך ולכן, לא פעמיים קורה מצב בו הם לא שוכרים את שירותיו של עורך דין המתמחה בכל הסובב סביב ייצוג קבוצות רכישה. כמו כן, חשוב לציין כי ישנם לעט מעט מקרים בהם אי פנייה לשירותיו של עורך דין העוסק בכל הסובב סביב ייצוג קבוצות רכישה  מתגלה שטעות משמעותית אשר גורמת להם באופן ישיר להפסד כספי משמעותי לצד עוגמת נפש רבה. על מנת לעשות לכם סדר בכל הנוגע לייצוג קבוצות רכישה, ריכזנו עבורכם במאמר הבא את כלל הדגשים הרלוונטיים שצריך לדעת בנושא.

מהי למעשה קבוצת רכישה?

בעת בה אנו מדברים על קבוצת רכישה, הרי שמדובר על קבוצת אנשים פרטיים אשר התאגדו יחד במטרה לרכוש קרקע בצורה משותפת על מנת לבנות על דירות מגורים, בין אם לצורך השקעה ובין אם לצורך מגורים. זאת בעוד כי פרויקטים של קבוצות רכישה מתחלקים ברוב המוחלט של המקרים לשתי קבוצות, בעת בה הקבוצה הראשונה היה קבוצה אשר מבוססת על אנשים אשר מכירים אחד את השני ומעוניינים להתגורר זה לצד זה ומשכך, בוחרים להקרים קבוצת רכישה יחד. זאת בעוד כי הסוג השני של קבוצות הרכישה מבוסס על אנשים אשר זרים אחד לשני, אך יודעים שכאשר מדובר על קבוצת רכישה, מדובר על אפשרות שתאפשר להם לרכוש את הדירה שלהם בעלויות מוזלות בצורה משמעותית. על כן, חשוב לזכור כי במרבית המקרים החברה היזמית היא זו אשר אחראית לבצע את כלל הפעולות הנוגעות לניהול פרויקט קבוצת הרכישה והיא למעשה זו אשר מבצעת את כלל הפעולות הרלוונטיות בפרויקט. חברה יזמית היא כזו אשר תמצא את אותם רוכשים פרטיים אשר מעוניינים לקחת חלק מתוך קבוצה רכישה במטרה לתווך בינם לבין הגורם הרלוונטי אשר מחזיק בקרקע הייעודית ולאחר מכן, תתווך בין רוכשי הדירות לבין הקבלן.

עורך דין מקרקעין העוסק בייצוג קבוצות רכישה

כפי שכבר ציינו קודם, לא מעט מאותם אנשים פרטיים הנמצאים בקבוצות הרכישה השונות מוותרים על שירותיו של עורך דין העוסק בכל הסובב סביב ייצוג קבוצות רכישה שכן, ניתן לומר באופן חד משמעי כי מדובר על טעות משמעותית אשר עשויה להוביל לתוצאות הרסניות מאוד עבור כל אחד ממשתתפי הקבוצה. זאת במיוחד לאור העובדה כי לא פעם בוחרים היזמים לשכור את שירותיהם של עורכי דין יוקרתיים שמותירים רושם בקרב אותם משתתפים, אך בפועל מדובר באנשי מקצוע שלא באמת יפעלו למען האינטרסים של הקונים ולכן, חשוב לוודא כי אתם אכן פונים לשירותיו של עורך דין מהתחום.

דילוג לתוכן